Project

 

Základnou myšlienkou projektu nie je hľadať konflikty, bezútešné stopy vojny, či násilie páchané v dobách nedávno minulých. Fotografická “misia” sa nesie v znamení zaznamenať nepoznané oblasti vidieka, život obyčajných ľudí, ktorí nie sú pod drobnohľadom médií a rôznych politických záujmových skupín.

Fotograf Martin Črep intenzívne hľadá skutočnú ľudskú tvár a príbeh za ňou, ktorý je možné prečítať bez slov. Vďaka miestnej bezhraničnej pohostinnosti mal možnosť stať sa členom veľkej “ľudskej rodiny”, ktorej posolstvo prinášame do Európy, za pomoci afganského ministerstva školstva mal prístup fotografovať študentky a ženy, čo za čias Talibanu bolo nepredstaviteľné a ešte stále je veľmi komplikované. Počas svojho pripravovaného návratu do krajiny bude mať vďaka podpore jedného z vládnucich klanov, ktorý privítal jeho snahu priblížiť Afganistan západu v jeho skutočnej podobe, príležitosť navštíviť smrteľníkom nedostupné miesta.

Prečo Afganistan? Podnetov bolo niekoľko: Ľudia – etnické variácie, hrdosť, pohostinnosť, priateľskosť, nezávislosť, spiritualita a obdiv života. Kultúra – zmes viacerých vplyvov a krajín. Príroda – drsná, nedotknutá, veľkolepá a nádherná. História – jej súčasná a minulá, Hodvábna cesta. Kombináciou subjektívneho dokumentu a portrétov (ako zrkadla duše) zaznamenáva v čiernobielej a farebnej fotografii vnímanie sveta, tak odlišného od všetkého, čo v medziach európskej kultúry poznáme. Krajinu sledoval “objektívom mieru” a nádeje na lepší život. V očiach Afgancov môžme čítať celé príbehy a vidieť túžbu po obyčajných veciach, ktoré si ani neuvedomujeme v našom každodennom živote – lásku, mier, priateľstvo.

Loading